Logo strony
Logo strony
jakość w organizacji

Jak podnieść jakość w organizacji?
Opublikowano: 3 września 2018

Jakość w przedsiębiorstwie to bardzo szerokie zagadnienie. Można je rozpatrywać pod kątem przebiegu różnych procesów, a także poziomu obsługi klientów. Jakość w organizacji dotyczy także warunków pracy oraz powstających w niej produktów i usług.

Aby dobrze zarządzać jakością warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom, takim jak System Zarządzania Jakością ISO 9001. Jest to norma, która obecna jest od bardzo wielu lat na arenie międzynarodowej, a w ostatnim czasie przeszła gruntowną aktualizację, aby jeszcze lepiej dopasować jej wytyczne do obecnych potrzeb rynkowych.

Czego dotyczy ISO 9001?

Zadaniem tej normy jest stworzenie w organizacji skutecznego systemu zarządzania jakością, który pozwoli na coraz efektywniejszą pracę i osiąganie kolejnych celów jakościowych. Dzięki normie ISO 9001 firmy zwiększają przejrzystość swoich struktur, co ułatwia zarządzanie. Kolejnym efektem wdrożenia jest poprawa wyników finansowych, dzięki ograniczeniu kosztów oraz jednoczesnemu zwiększeniu przychodów. Warto też zauważyć, że dzięki wdrożeniu Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z ISO 9001 podnosi się poziom zaufania do organizacji zarówno wśród klientów jak i kontrahentów.

Doskonalenie jakości w firmie

Warto wiedzieć, że norma ISO 9001 opiera się na kilku zasadach, wśród których znajduje się także ciągłe doskonalenie. Aby System Zarządzania Jakością był skuteczny i faktycznie dawał wymierne efekty dotyczące wzrostu poziomu jakością w firmie, trzeba należycie do nadzorować i kontrolować. Są to główne zadania pełnomocnika ds. jakości oraz audytora wewnętrznego.  Pełnomocnik zajmuje się samym wdrożeniem normy, a także jej utrzymaniem.

Do niego należy zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy jednostką certyfikującą a kierownictwem. Pełnomocnik jest także odpowiedzialny za rzetelne prowadzenie dokumentacji projektowej oraz organizację szkoleń ISO dla osób pracujących na różnych stanowiskach. Audytor natomiast zajmuje się przygotowywaniem i przeprowadzeniem audytu, a także raportowaniem jego wyników. Warto wiedzieć, że jednostki certyfikujące organizują specjalne szkolenia ISO, które stanowią doskonałe przygotowanie do pracy na tych stanowiskach. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://szkolenia.bureauveritas.pl

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Erasmus+

Rekordowy rok Erasmus+ w Polsce!...

Kończący się 2023 rok był w Polsce rekordowy pod względem licz...
ISO 9001

Jak samodzielnie wdrożyć ISO 9001?...

System zarządzania zgodny z normą ISO 9001 jest wysoce korzystny dla k...