Logo strony
Logo strony
ISO 9001

Jak samodzielnie wdrożyć ISO 9001?
Opublikowano: 4 sierpnia 2020

System zarządzania zgodny z normą ISO 9001 jest wysoce korzystny dla każdej organizacji, która pragnie się rozwijać. Jednakże skuteczne wdrożenie takiego systemu wymaga od nas przyjęcia kilku podstawowych założeń. Przestrzeganie normy ISO 9001 ma na celu stworzenie systemu zarządzania, w którym każdy z pracowników zna swoje miejsce i zadania, które musi wykonywać. Co więcej, konieczna jest z ich strony inicjatywy w zakresie działań pozwalających skuteczniej zaspokajać potrzeby klienta. Dzięki przestrzeganiu wymagań obecnych w normie ISO 9001 możemy drastycznie zredukować liczbę reklamacji i tym samym ograniczyć ponoszone przez nas dodatkowe koszty. Optymalizacja systemu zarządzania wymaga także uproszczenia przebiegu informacji i wyeliminowania jak największej ilości niepotrzebnie generowanych dokumentów.

Jak wygląda proces samodzielnego wdrażanie normy?

Należy przede wszystkim wyznaczyć osobę, która będzie nadzorowała ten proces. Aby znaleźć odpowiednią osobę na stanowisko Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością, należy zwrócić uwagę na doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz znajomość zagadnień z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Po znalezieniu idealnego kandydata pozostaje nadać mu stosowne uprawnienia, które pozwolą mu skutecznie wdrożyć normę ISO 9001.

Po zaprojektowaniu systemu zgodnego z tą normą należy przeprowadzić serię audytów. Ich zadaniem jest zweryfikowanie, czy stworzony system zarządzania spełnia wszystkie wymogi zawarte w ISO 9001. Dopiero gdy jesteśmy tego absolutnie pewni, możemy zaprosić wybraną jednostkę certyfikująca na audyt certyfikacyjny.

Kiedy zdecydować się na skorzystanie z pomocy z zewnątrz naszej organizacji?

Jeśli nie jesteśmy pewni, że będziemy w stanie skutecznie wdrożyć system zarządzania zgodny z normą ISO 9001, warto rozejrzeć się za doświadczoną firmą doradczą. Korzystając z jej usług możemy mieć pewność, że sprawnie zostaną stworzone procedury składające się na Księgę Jakości.

Warto także wybrać grupę pracowników – liderów wdrożenia normy ISO 9001 i w pierwszym etapie projektu zaprosić ich na szkolenia, które pozwolą na zbudowanie niezbędnych kompetencji. To jedno z miejsc, gdzie osoby z działów HR znajdą wartościowe szkolenia w tym zakresie: https://szkolenia.bureauveritas.pl/.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

jakość w organizacji

Jak podnieść jakość w organizacji?...

Jakość w przedsiębiorstwie to bardzo szerokie zagadnienie. Można je ro...