Logo strony
Logo strony
ogród

Jak przygotować ogród do nadchodzącej wiosny?
Opublikowano: 21 lutego 2020

Wiosna to bardzo pracowity okres dla wszystkich ogrodników. W tym czasie wszystkie rośliny budzą się do życia po zimowym odpoczynku, dlatego należy zadbać, aby miału ku temu odpowiednie warunki. Należy poprawić stan gleby, zadbać o stare rośliny i posadzić nowe. Należy również zająć się architekturą ogrodową, wyczyścić meble i oczka wodne. Porządkowanie ogrodu najlepiej zacząć w marcu, kiedy temperatura jest już dodatnia i nie ma śniegu.

Prace w ogrodzie należy rozpocząć od uprzątnięcia ogrodu z zalegających gałęzi, liści, które przywiał wiatr. Liście i słomę pozostałą po sprzątaniu można wykorzystać jako kompost. Sprzątanie po zimie jest niezbędnym elementem, po którym można przejść do kolejnych prac. Następny etapy są już nieco bardziej skomplikowane i wymagają więcej czasu.

Kolejność wiosennych prac w ogrodzie.

Aby ogród mógł cieszyć swoim widokiem, należy go do tego odpowiednio przygotować. Początek wiosny jest szczególnym okresem, w którym ogród wymaga najwięcej pracy. Przez kilka miesięcy był nieużytkowany, dlatego należy wykonać kilka ważnych czynności.

Pierwszym etapem, który można wykonać już w lutym, jest bielenie drzewek owocowych. Ma na celu opóźnienie wegetacji oraz chroni drzewka przed grzybami, wapno wypełnia również mikrouszkodzenia.

Należy usunąć wszystkie zimowe osłony roślin, tj., agrowłóknina, słoma, kopce ziemi. Oczywiście osłony należy zdjąć, gdy temperatura jest już dodatnia. W razie wystąpienia wiosennych przymrozków, które mogą zdarzyć się nawet w maju, warto mieć przygotowane zabezpieczenia do szybkiego użycia.

Należy zadbać o trawniki. Trzeba delikatnie zgrabić trawę, co spowoduje napowietrzenie i pobudzenie jej do wzrostu. Trawę należy przyciąć do samej ziemi, dzięki temu pojawi się nowa, zielona i świeża.

Bardzo ważnym elementem przygotowania ogrodu, jest przekopanie ziemi, na której będą sadzone rośliny. Nie wykonuje się tego bezpośrednio przed siewem, ponieważ ziemia potrzebuje czasu, aby mogła osiąść. Należy również usunąć chwasty i stare rośliny.

Wczesną wiosną można wysiać rośliny, które są odporne na niskie temperatury. Jeżeli rośliny źle reagują na chłody, można przykryć je odpowiednią osłoną. Innym sposobem jest posianie roślin w doniczkach, tak aby w razie mrozu, można było je schować.  W marcu można już zacząć sadzenie większość drzew i krzewów liściastych i owocowych. Jest to dobry okres na sadzenia buków, brzozy, dębów, grabów, a także moreli, brzoskwiń, malin i jeżyn.

Przełom marca i kwietnia to okres, kiedy można sadzić pomidory oraz rośliny cebulowe.

Wiosna to czas, kiedy można zastosować pierwsze, wiosenne nawozy. Można zastosować nawozy w różnej formie, dobrym rozwiązaniem są nawozy o przedłużonym działaniu, które dbają o rośliny przez 6 miesięcy. W marcu warto zasilić glebę saletrą amonową, która pobudza rośliny do zdrowego wzrostu.

Wiosna to również czas, kiedy należy zabezpieczyć ogród przed szkodnikami i chorobami. Można to wykonać za pomocą oprysków, ale warto pamiętać, aby środki stosować zgodnie z instrukcją i ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie wymagają odpowiedniego przycięcia. Dzięki temu pozbędą się niepotrzebnych pędów, które zagęszczają roślinę. Cięcie pobudzi drzewa do wzrostu oraz poprawi ich kształt.

Tak przygotowany ogród będzie gotowy na przyjście cieplej wiosny. W ciepłym miesiącach zostanie już tylko sadzenie ciepłolubnych warzyw i kwiatów oraz zbieranie plonów.

Wiosenne przygotowanie ogrodu jest bardzo ważne. Wykonanie wiosennych prac pomoże cieszyć się ogrodem cały nadchodzący sezon. Zagwarantuje piękny wzrost roślin i wysokie plony.

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Zielone dachy

Zielone dachy – co warto o nich wiedzie...

Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na...
Czym malować drewno

Czym malować drewno?...

Drewno to niezwykle popularny materiał. Jego malowanie wydaje się całk...
Jak przygotować ogród do zimy

Ogród gotowy na zimę...

Przed mrozem i opadami pierwszego śniegu, ogród wymaga specjal...
ogród

Stwórz ogród ze swoich marzeń...

Mawia się, że ogród potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka. Zad...