Logo strony
Logo strony
Jak przygotować się do macierzyństwa

Jak przygotować się do macierzyństwa – mini poradnik dla każdej kobiety w ciąży
Opublikowano: 4 lipca 2023

Macierzyństwo z pewnością jest jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych ról w życiu kobiety. Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać, a odnalezienie w sobie instynktu macierzyńskiego również nie jest oczywiste i naturalne. Kobiety, które pragną mieć lub spodziewają się dziecka często mają wątpliwości dotyczące macierzyństwa. Przekonaj się, czy możliwe jest przygotowanie się do macierzyństwa, a także jak wygląda świadome rodzicielstwo.

Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny – czy chce być w ciąży?

W życiu niemal każdej kobiety przychodzi takim moment, w którym zaczyna myśleć o potomstwie. Niektóre kobiety rozpoczynają planowanie poszerzenia rodziny, ponieważ przyjaciółki i kobiety z rodziny mają już dzieci. W innych przypadkach do rozmyślań o dzieciach nakłaniają bliscy – babcia lub teściowa coraz częściej wspominają o potomstwie. Jednak niektóre kobiety naturalnie czują, że nadszedł czas na starania o dziecko. Tak naprawdę nie ma znaczenia, z jakiego powodu pary zaczynają rozmyślać o potomstwie, przed rozpoczęciem fizycznych starań konieczne jest upewnienie się, czy na pewno jesteście na to gotowi. Przyjście dziecka na świat zmienia wiele w życiu każdego człowieka. Warto więc szczerze porozmawiać i zadać sobie kilka ważnych pytań. Kluczowe jest znalezienie odpowiedzi na pytania:

  • Jak dziecko wpłynie na Wasze życie?
  • Czy jesteście gotowi finansowo na poszerzenie rodziny?
  • Czy podejmujecie decyzję pod wpływem namowy innych, czy jest ona świadoma i samodzielna?
  • Czemu decydujecie się na dziecko?

Oczywiście na początku planowania pojawić się może wiele wątpliwości. Jeśli jednak szczerze odpowiecie na wyżej wymienione pytania możecie mieć pewność, że znajdziecie odpowiedź na to, czy macierzyństwo jest tym, czego aktualnie potrzebujecie.

Przygotowania do ciąży – jak przygotować organizm i ciało?

Podejmując decyzję o tym, że chcecie rozszerzyć rodzinę pamiętajcie, że nie od razu możecie zacząć starania fizyczne. Na początku konieczne jest przygotowanie ciała i organizmu do ważnej roli. Zdaniem specjalistów najlepiej zacząć przygotowania do ciąży przynajmniej trzy miesiące przed rozpoczęciem starań. Kobiety chcące zajść w ciąże powinny zadbać o:

  • Dietę – w jadłospisie kobiety nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Konieczne jest utrzymanie prawidłowych stężeń witamin i minerałów we krwi. Dbając o dobrze zbilansowaną i zdrową dietę można zapewnić dobry start dziecku już na początku życia płodowego.
  • Badania – warto wykonać podstawowe badania krwi, moczu, cytologię, USG ginekologiczne, wykonać biocenozę pochwy, oraz udać się do dentysty. Przed ciążą konieczne jest skontrolowanie stanu zdrowia i sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do starań się o potomstwo.
  • Zdrowie psychiczne – zniwelowanie stresu, zadbanie o odpoczynek i relaks jest bardzo ważnym aspektem dla kobiet starających się o dziecko. Długotrwały stres może utrudnić zajście w ciążę. Warto więc zadbać o spokój ducha i dobry stan psychiczny zanim zaczniecie starania.
  • Kondycja ciała – ciąża i poród to niezwykły wysiłek dla organizmu i całego ciała. Warto więc zacząć przygotowywać swoje ciało do obu tych ważnych zadań. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające wydajność oddechową ułatwią i przyśpieszą poród.

Nie tylko kobiety powinny przygotować się do starań. Materiał genetyczny pochodzący od mężczyzn jest równie ważny przy poczęciu dziecka. Przyszły tata także powinien zadbać o swoje zdrowie, skontrolować stan organizmu oraz popracować nad kondycją fizyczną.

O czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Zanim zdecydujecie się na dziecko koniecznie zapoznaj się ze szczegółami macierzyństwa. W ciąży i po porodzie na kobietę czeka wiele zmian, które dotyczyć będą nie tylko ciała, ale również życia osobistego i zawodowego. Ciąża to oczywiście wspaniały stan, w którym kobieta czuje w sobie rozwijające się dziecko. Jednak przez dziewięć miesięcy przyszłe mamy muszą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. W pierwszym trymestrze doskwierają wymioty, mdłości, senność i uczucie zmęczenia. Drugi trymestr to czas przypływu energii i wyczuwalnych ruchów dziecka, jednak pojawić się może problem z częstymi zawrotami głowy, bólem kręgosłupa i opuchniętymi stopami. Ostatnia prosta przed porodem, czyli trzeci trymestr ciąży jest zazwyczaj najcięższym czasem. Przyszłej mamie towarzyszyć mogą obawy przed rozwiązaniem oraz silne zmęczenie.

Po porodzie w domu czekać będzie wiele nowych obowiązków. Przewijanie, kąpanie i karmienie dziecka. Nocne wstawanie i brak czasu dla siebie może początkowo powodować niskie samopoczucie i problemy z akceptacją nowej sytuacji w życiu. Jednak jeden uśmiech dziecka, czy małego człowieka, który zrodził się z miłości między małżonkami wynagrodzi wszystkie nieprzespane noce.

 

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Biuro Tłumaczeń

Apostille w Polsce: NotaBene – Biuro Tł...

Jeśli potrzebujesz uzyskania apostille w Polsce, być...
Slawomir Wolniak

Depresja – co warto wiedzieć o tej chorobie?...

Depresja jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób...
depresja

Depresja u seniorów...

Depresja to choroba, na którą wyd...