Logo strony
Logo strony
Krykiet

Krykiet — królewski sport
Opublikowano: 23 października 2020

Krykiet nazywany jest królewskim sportem lub grą dżentelmenów. Rzeczywiście jest to dyscyplina sportu, która ma wykwintny klimat. W dodatku wyróżnia się specyficznym podejściem, którego ideą podobnie jak w golfie, jest utrzymanie wysokich standardów etycznych. W Polsce jest to mniej popularna gra drużynowa, ale swoje triumfy odnosi przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, państwach będących kiedyś kolonią brytyjską, Australii, Indiach czy Pakistanie. Krykiet od lat cieszy się również zainteresowaniem bukmacherów.

Ogólne zasady gry w krykieta

Krykiet posiada pewne cechy, które upodabniają go do baseballu. Jest to przede wszystkim konieczność odbijania piłki kijem oraz zdobywanie punktów poprzez bieg przez pewną strefę. W rozgrywce biorą udział dwie drużyny, a jednocześnie na polu gry znajduje się po 11 zawodników każdego zespołu. Mecz dzieli się na 2 części (zwane „innings”). Najczęstsze przyczyny zakończenia inningsa występują, gdy dziesięciu z jedenastu batsmanów zostanie wyeliminowanych lub osiągnięta zostanie odgórnie ustalona liczba overów (te są częścią inningsów, a same składają się z sześciu rzutów, czyli deliverów). Boisko jest okrągłe lub owalne i nie ma odgórnie określonych wymiarów.

Stroje i wymagany sprzęt

Piłka krykietowa jest wykonana z korka i posiada 23 cm obwodu. Zwykle jest biała lub czerwona. Kije używane przez batsmanów są wykonane z drewna wierzbowego. Posiadają charakterystyczną płaską powierzchnię do odbijania piłki. Bramka składa się z trzech słupków połączonych dwoma poziomymi i krótkimi poprzeczkami. Charakterystycznym strojem zawodnika krykieta są: koszulka polo, buty z kolcami, długie spodnie oraz zestaw ochraniaczy.

Krykiet

Przebieg rozgrywki

Bowler rozpoczyna grę poprzez rzucenie piłki w kierunku bramki (czyli wicketa). Zadaniem batsmana drużyny przeciwnej jest niedopuszczenie do zdobycia bramki poprzez wybicie jej przy użyciu kija. Fielderzy należą do tego samego zespołu co bowler, a ich zadaniem jest przechwyt piłki i trafienie nią do bramki. Celem atakujących jest możliwie najszybsze wyeliminowanie batsmanów przeciwnika. Najczęstsze sposoby, które prowadzą do wyautowania to przechwyt piłki przez fieldera (nim dotknie ona murawy) czy zdobycie bramki przez bowlera lub jednego z fielderów. Bramka drużyny będącej w defensywie jest broniona przez wicket-keepera tzn. łapiącego.

Ceremoniał

Krykiet to coś więcej niż tylko dyscyplina sportowa. To pewien element kultury, który wymaga odpowiedniego ceremoniału. Gra dżentelmenów wymaga zachowania wysokich standardów etycznych. Jest to jedna z niewielu gier, w których zawodnik drużyny, która osiągnęła korzyść w wyniku błędu sędziego, przyznaje się, że to przeciwnik powinien zdobyć punkt. Takie zadanie jest stawiane przed kapitanem, który powinien stanowić wzór dla całego zespołu. To również świadczy o królewskim aspekcie tej gry.

Ciekawostki

Ciekawostki dotyczące krykieta:

  • pochodzi z Anglii
  • jest to gra o długiej tradycji. Podobna do niej dyscyplina była już uprawiana na przełomie XIII i XIV wieku
  • nazywany jest „grą dżentelmenów
  • rozgrywka może zostać przerwana z powodu deszczu (ale nie mżawki)
  • zasady gry mogą zostać zmodyfikowane na początku meczu za porozumieniem obu drużyn
  • pojawił się tylko raz na igrzyskach olimpijskich. Miało to miejsce w 1900 roku w Paryżu, a do rywalizacji przystąpiły tylko dwie drużyny (Wielka Brytania wygrała z Francją)
  • zwykle rozgrywane są mecze wielodniowe. Często trwają one aż 5 dni

Najlepsi zawodnicy i drużyny w historii dyscypliny

W. G. Grace należy do najciekawszych zawodników tej dyscypliny, ponieważ nie tylko należy do najlepszych w historii, ale również spopularyzował ten sport oraz zaproponował powszechnie zaakceptowane zmiany w kwestii zasad. Australijczyk Donald Bradman uznawany jest za najlepszego gracza w historii na pozycji batsmana. Uzyskał najwyższą średnią punktów na mecz w historii oraz został wybrany australijskim sportowcem tysiąclecia. W 2020 roku za najbardziej wartościowego zawodnika krykieta uznaje się kapitana Indii — Virata Kohli. Spośród drużyn narodowych najbardziej utytułowana jest Australia (pięciokrotny mistrz świata). Anglia wygrała podczas jedynych igrzysk olimpijskich, na których pojawiła się ta dyscyplina.

Znane osoby, które są fanami krykieta

Do fanów krykieta należą m.in. Hugh Jackman, Daniel Radcliffe czy Mark Wahlberg. Jackman (odtwórca m.in. roli Wolverine’a) intensywnie grał w tę grę w czasie liceum i deklaruje, że jest jej wielkim miłośnikiem. Daniel Radcliffe, czyli odtwórca roli Harry’ego Pottera jest fanem (nie tylko quidditcha) krykieta oraz EA Cricket, Wahlberg pierwszy raz spróbował swoich sił jako zawodnik w 2013 roku i od tego czasu jest wielkim fanem tej dyscypliny. To tylko przykłady, ale spośród kibiców tej dyscypliny możemy wymienić również takie osoby jak m.in. Mick Jagger, Russell Crowe, Eric Clapton, Elton John czy Sam Mendes.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

media społecznościowe

Media społecznościowe potrzebują zmiany. Może...

Media społecznościowe są miejscem, w którym wirtualnie spotyka się cor...
włamanie

Włamania – jak zmniejszyć prawdopodobieństwie...

W ciągu godziny w Polsce ma miejsce kilka włamań do firm, mieszkań i d...
motoryzacja

5 ciekawostek o rynku aut używanych w 2021 ro...

Jeśli kochasz motoryzację, z pewnością masz swoje ulubione marki i...
Instagram dla dzieci

Instagram dla dzieci? Facebook myśli nad nową...

Aktualnie większość mediów społecznościowych w regulaminie wymaga od u...