Logo strony
Logo strony
Naddniestrze

Naddniestrze – kraj, który nie istnieje?
Opublikowano: 16 stycznia 2021

Ten kraj nie istnieje, ma nieistniejący rząd, nieistniejącą granicę, nieistniejącą walutę, lecz ludzie, wojsko i przepisy są prawdziwe. Jak to jest możliwe?

Naddniestrze – separatystyczna republika na terenie Mołdawii.

Długość kraju  – 200 km, szerokość – 15 km, ziemia między Ukrainą a Mołdawią.

W 1990 roku, niewielki kawałek ziemi razem z zamieszkałymi tam ludźmi mentalnie odciął się od Mołdawii. Ludzie najpierw zadeklarowali pozostanie w Związku Radzieckim, kiedy Mołdawia przestała być jego częścią. Jednak kilka miesięcy później ogłosili niepodległość. Państwo miało nosić nazwę –  Naddniestrzańska Republika Mołdawska. Dziś Mołdawia wydaje się być względnie pogodzona z sytuacją, aczkolwiek w przeszłości nie zawsze tak było. Gdy w 1992 roku wybuchła wojna naddniestrzanie chcieli bronić zadeklarowanej już niepodległości, ponieważ Mołdawia upomniała się o swój kawałek ziemi. Ostatecznie, pod nadzorem Rosji, Mołdawia i Naddniestrze doszli do pojednania, ogłoszonego kilka miesięcy później. Co więcej Naddniestrze ma dziś wszystkie atrybuty państwa. Kraj ten, ma swojego prezydenta, premiera oraz parlament, walutę oraz flagę. Posiada wszystkie służby publiczne – milicja, wojsko, straż graniczna. Mimo to, kraj ten cały czas pozostaje na terytorium Mołdawii.

Turystyka

Nie ma rozwiniętej turystyki, a jeśli ktoś przyjeżdża to z ciekawości. Trudno znaleźć jakiekolwiek pamiątki, noclegów jest dość mało a wszechobecne ”nie rób’’ odstrasza nielicznych śmiałków. Największą atrakcją dla obcokrajowców są tamtejsze pieniądze – plastikowe, przypominające żetony z kasyna. Mają różne kształty i są kolorowe.

Turyści muszą posiadać pozwolenie na pobyt, które po upływie 24 godzin przedłużane jest tylko na podstawie zaproszenia lub rachunków z hotelu. Nie można fotografować budynków rządowych, funkcjonariuszy publicznych, a łamanie jakichkolwiek przepisów jest surowo karane.

Krążą legendy na temat braku wielu znanych  udogodnień – jak internet, płatność kartą czy telefony komórkowe. Jednak wbrew pozorom i powszechnemu mniemaniu Tyraspol jest rozwiniętym miastem. Wybudowano tu szerokie, dwu- i trzypasmowe drogi. Na ulicach jest czysto, a w całym mieście z powodzeniem funkcjonują restauracje, kino i sklepy. Widnieją bankomaty i kantory, ale z komórkami różnie bywa, ponieważ lokalna sieć nie funkcjonuje w systemie GSM, a CDMA – nie wszystkie telefony ją obsługują. Co oznacza jedno – legendy związane z zacofaniem kraju nie pokrywają się z rzeczywistością.

Ciekawe miejsca

Zamek w Benderach

Tyraspol – w środku Pomnik Chwały Wojennej, który w rzeczywistości składa się z czołgu, cerkwi i kilku monumentów.

Nieopodal – most na Dniestrze, na którym zakochani zawieszają kłódki.

Jest to dobre miejsce dla  miłośników historii i militariów oraz dla tych, którzy chcą trochę przenieść się w czasie nie tracąc przy tym możliwości korzystania z komórki czy bankomatu.

Ciekawostki

  • Naddniestrze jest bez dostępu do morza.
  • Tiraspol-stolica i największe miasto Naddniestrza, liczy około 160 000 mieszkańców.
  • Naddniestrze jest podzielone na pięć okręgów.
  • Indoeuropejskie plemiona od tysiącleci zamieszkiwały obszar, na którym obecnie znajduje się Naddniestrze, ponieważ było to pogranicze pomiędzy Dacią i Scytią. Wczesne plemiona germańskie i turkijskie były również obecne na tym obszarze podczas ataków i inwazji Imperium Rzymskiego.
  • W głębi kraju – jest stary radziecki dom kultury, a na zewnątrz jest największe na świecie popiersie Lenina.
  • Większość Naddniestrzan ma obywatelstwo mołdawskie, a wielu Naddniestrzan ma również obywatelstwo rosyjskie i ukraińskie.
  • Tylko częściowo uznane państwa Osetii Południowej i Abchazji uznają ją za suwerenny podmiot po ogłoszeniu przez nią niepodległości od Mołdawii w 1990 r. z Tyraspolem jako zadeklarowaną stolicą kraju.
  • Po zawarciu w 2005 roku umowy między Mołdawią a Ukrainą wszystkie firmy naddniestrzańskie, które chcą eksportować towary przez granicę ukraińską, muszą zostać zarejestrowane przez władze mołdawskie. Umowa ta została wdrożona po wejściu w życie w 2005 roku Misji Unii Europejskiej ds. Szkolenia i Kontroli na przejściu granicznym w Mołdawii i na Ukrainie.
  • Głównymi grupami etnicznymi w 2015 roku byli Rosjanie (34%), Mołdawianie (33%) i Ukraińcy (26,7%).
  • Wiodącym przemysłem jest stal, dzięki Hucie, która generuje około 60% dochodów budżetowych kraju.
  • Naddniestrze ma własny bank centralny, który emituje naddniestrzańską walutę – rubel naddniestrzański.

Paulina Brzezik

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój

Wspaniały sposób na jesienną chandrę...

Kiedy nadchodzi jesienny czas i dni stają się krótsze, pełne chmur, de...

Wystawa Edwarda Dudy w hotelu Lenart...

Hotel Lenart w Wieliczce to nie tylko  miejsce, gdzie goście z rożnych...
Wieliczka Globtroter

Magia Wieliczki. Dziennikarze Globtrotera w k...

Wiosenną wyprawę  do Kopalni Wieliczka, którą zorganizowało Stowarzysz...
Amsterdam

Amsterdam w pigułce...

Stolica Holandii, Wenecja Północy, miasto, które nigdy nie śpi… Tak po...