Logo strony
Logo strony
Santorini

Najpiękniejsze europejskie wyspy na…ślub
Opublikowano: 19 lutego 2022

Sakramentalne tak, wypowiedziane w gronie rodziny i przyjaciół, to bardzo ważny moment w życiu zakochanych par. Od tej chwili zaczynają oficjalne wspólne życie, nic więc dziwnego, że wiele par marzy, aby ten początek był spektakularny i bajeczny. A cóż może być bardziej bajecznego niż ślub na pięknej wyspie?

Ślub za granicą – co trzeba wiedzieć?

Jeśli decydujemy się na ślub w innym kraju, należy wcześniej dopełnić niezbędnych formalności. Każde państwo rządzi się swoimi prawami, dlatego decydując się na konkretne miejsce, konieczne jest przygotowanie wymaganych dokumentów. Z pewnością – bez względu na miejsce, potrzebne będą ważne dowody osobiste lub paszporty (poza Unią Europejską), odpisy aktów urodzenia, zaświadczenie o braku przeciwwskazań prawnych do zawarcia związku małżeńskiego, dokumenty potwierdzające nieważność poprzedniego małżeństwa, jeśli dla kogoś nie jest to pierwszy ślub. Jeśli ślub zawarty ma zostać nie przed konsulem, tylko przed urzędnikiem z danego kraju, niezbędne będą także tłumaczenia wszystkich dokumentów. Warto podkreślić też, że ślub zawarty za granicą należy po powrocie do Polski potwierdzić w Urzędzie Stanu Cywilnego, przedstawiając oryginał aktu małżeństwa oraz jego tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Na szczęście dla wszystkich par, które chcą powiedzieć „tak” poza granicami kraju, jest wiele firm, które oferują organizację ślubu i wesela w wymarzonym miejscu. Wtedy już oni załatwią wszystkie niezbędne formalności, a wy będziecie mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Musicie tylko zdecydować, czy chcecie wziąć ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. A może interesuje was ślub humanistyczny, z własnymi przysięgami? Teraz nie ma już rzeczy niemożliwych, więc możecie zrobić wszystko, aby ten szczególny dzień był taki, jak sobie wymarzycie.

Idealne miejsca na ślub w Europie

Na Starym Kontynencie nie brakuje pięknych miejsc, w których można wziąć ślub w plenerze. Niewątpliwie na pierwsze miejsce wysuwa się gorąca Grecja. To właśnie tutaj znajdują się dwie najpiękniejsze wyspy, które od lat przyciągają zakochanych z całego świata. Pod lazurowym niebem Santorini czy Zakhyntos przysięgę dozgonnej miłości składało już sobie tysiące par. Zakochani chętnie stawiają także na Hiszpanię, szczególnie upodobali sobie Majorkę. Częstym miejscem na ślub jest również Madera. Dlaczego akurat te miejsca zasługują na uwagę? Ponieważ są wręcz bajkowe, idealne ku temu, aby rozpocząć na nich nowe życie. Do tego niewątpliwym plusem jest fakt, że dzieli je od Polski zaledwie kilka godzin lotu. Wiadomo, że śluby za granicą są kosztowną opcją, zwłaszcza jeśli chce się zaprosić wiele osób, jednak dla takich wspomnień warto zapłacić każdą cenę. No właśnie, a jakich kosztów można się spodziewać?

Ślub na Santorini

Santorini nazywana jest perłą Morza Egejskiego. Wyspa ta plasuje się wśród najpiękniejszych wysp na świecie. Malownicze białe domki z niebieskimi kopułami przycupnięte na zboczach tej wulkanicznej wyspy to wręcz wizytówka Grecji. Cudowne zachody słońca zdobywają miano najwspanialszych na świecie – to tłumaczy, dlaczego ślub na Santorini jest tak popularny. Dolecieć można tam bezpośrednio albo zdecydować się na lot do Aten, a następnie przeprawę promem – jednak zajmie to już o wiele więcej czasu. Ogromnym plusem Santorini jest pogoda – temperatury tutaj rzadko spadają poniżej kilkunastu stopni. Dlatego dobrym terminem na ślub na Santorini jest wiosna lub wczesna jesień – temperatura już jest wysoka, a nie ma jeszcze szczytu sezonu, więc ceny w hotelach są niższe, a i turystów jest o wiele mniej. Firmy organizujące śluby na Santorini przygotowują wiele wariantów miejsc, w których taka uroczystość może się odbyć. Podstawowy pakiet, który obejmuje wszystkie formalności, stylizację pary młodej, dekoracje, transport młodej pary w miejsce zaślubin, przygotowanie miejsca, fotoreportaż z tego ważnego dnia to koszt zaczynający się od około 2000 euro – w zależności od wybranego miejsca. Oczywiście do tego dochodzi koszt przylotu, zakwaterowania siebie i gości, przyjęcia weselnego – większość biur oferuje także specjalne pakiety w tym zakresie, ustalane cenowo już indywidualnie.

Ślub na Cameo

Niewątpliwie najbardziej popularnym miejscem na ślub na greckiej wyspie Zakhyntos jest mała wysepka Cameo. Jest ona nazywana nawet wyspą ślubów, co mówi samo za siebie. Maleńka wyspa, z niewielką plażą, nad którą łopoczą wielkie, białe tkaniny – to najczęstszy obrazek kojarzący się z Cameo. Dlaczego warto wybrać tę grecką wysepkę na swój ślub? Od Polski dzieli ją zaledwie 3 godziny loty, od lotniska kilkanaście minut drogi. Minusem mogą być samoloty przelatujące bardzo nisko, jednak z drugiej strony ma to też swój klimat. Decydując się na ślub na wyspie Cameo, należy liczyć się z kosztami rzędu 2300 euro za podstawowy pakiet dla pary młodej. To oczywiście tylko jedna z proponowanych ofert na rynku, jednak ceny będą oscylować w tych granicach. Do tego również trzeba doliczyć zakwaterowanie swoje i gości, przelot, wyżywienie… Także w przypadku tej wyspy, warto rozważyć termin poza szczytem sezonu – Zakhyntos jest oblegane w sezonie wakacyjnym, a temperatury potrafią być ekstremalnie wysokie. Wybierając ślub na wyspie Cameo, pamiętajcie o tym, że trzeba termin rezerwować z dużym wyprzedzeniem, co tylko potwierdza trafność wyboru tego magicznego miejsca.

Fuerteventura

Ślub na Majorce

Kolejnym doskonałym miejscem na ślub w plenerze jest hiszpańska Majorka – przez wielu uważana za najpiękniejszą wyspę na Morzu Śródziemnym. Być może wielu osobom kojarzy się ona jako miejsce ciągłej imprezy, ale tak naprawdę na Majorce znajdziecie wiele romantycznych zakątków, które idealnie nadają się na ślub. Możecie zdecydować się na ślub na plaży, aczkolwiek warto też rozważyć inne miejsca, jak chociażby Son Marroig, nazywane Świątynią Zakochanych. To przepiękne miejsce zlokalizowane na terenie muzeum między Valdemossą a Deją. Biała kapliczka wzniesiona na wysokim klifie z widokiem na morze – to miejsce, które zapiera dech w piersiach. Niestety, to także nie jest zbyt tania opcja. Musicie się liczyć z wydaniem kilku tysięcy euro, jeśli nie zaprosicie zbyt wielu osób. Jednak ten magiczny dzień jest tego z pewnością warty.

Ślub na Maderze

Portugalska Madera także jest miejscem idealnym na ślub. Jeśli chcecie wziąć ślub na portugalskiej plaży, to idealnie do tego nada się wysepka Porto Santo. Co warte podkreślenia, ślub na Maderze jest też nieco tańszy, niż ślub na greckich czy hiszpańskich wyspach. Można znaleźć bowiem oferty organizacji ceremonii już od 800 euro w górę. Wybierając miejsca poza stolicą wyspy, można znaleźć hotele i restauracje, w których koszt wesela nie różni się tak znacznie od cen polskich. Wiadomo, że do tego również należy doliczyć przeloty, ale  Madera, jako wyspa leżąca w klimacie podzwrotnikowym, kusi doskonałą temperaturą przez cały rok, wiec nie trzeba wybierać terminu ślubu podczas najcieplejszych miesięcy, kiedy bilety są najdroższe.

Ślub na wyspie – na własną rękę czy z agencją?

Dwie rzeczy przerażają najbardziej, jeśli chodzi o ślub na pięknych wyspach. Są to formalności i koszty. Można pokusić się o organizację na własną rękę – jednak liczyć się trzeba z tym, że kilkakrotnie przed ślubem należy daną wyspę odwiedzić, aby dopilnować wszystkich przygotowań i uzupełnić wszystkie dokumenty. Szukanie miejsc i plenerów na własną rękę z pewnością jest mniej kosztowną, ale bardziej stresującą opcją. Powierzenie organizacji najpiękniejszego dnia w życiu profesjonalnej firmie, zajmującej się organizacja wesel na cudownych wyspach, z pewnością będzie wymagało większego budżetu, ale jednocześnie ściągnie z was całą odpowiedzialność za organizację. Waszym zadaniem będzie tylko dostarczenie firmie odpowiednich dokumentów, liści gości i oczekiwanie na najpiękniejszy dzień w życiu. Bez względu na to, czy wybierzecie Maderę, Santorini, Zakhyntos czy Majorkę – z pewnością oryginalna uroczystość zostanie w pamięci waszej i waszych bliskich na zawsze.

Patrycja Matacz

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

podróże

W oczekiwaniu na wiosnę...

Madera, Cypr, a może coś bardziej egzotycznego? Tajlandia, Kam...
Rustykalne wesele

Rustykalne wesele dla początkujących...

Marzy Ci się wesele w stylu rustykalnym, ale nie wiesz w jaki sposób j...
Jak wybrać fotografa ślubnego

Jak wybrać fotografa ślubnego? Cztery cenne w...

Zdjęcia ślubne to jedna z najwspanialszych pamiątek, jakie możecie dos...