Logo strony
Logo strony
Piękny ogród

Piękny ogród małym kosztem
Opublikowano: 23 kwietnia 2019

Każdy miłośnik natury marzy o pięknym ogrodzie. Miejscu, które będzie zachwycać bogactwem roślin, architekturą, idealnym trawnikiem i obficie plonującym warzywnikiem. Często na przeszkodzie stają koszty, jakie należy ponieść, aby stworzyć wymarzony zakątek. Okazuje się jednak, że jedyne co nas ogranicza to nie koszty, ale wyobraźnia i pomysłowość, otwartość na nietuzinkowe rozwiązania i umiejętność nadania przedmiotom drugiego życia. Wielu ogrodnikom udało się zmienić swoje podejście i stworzyć zaskakująco zdumiewający ogród.

Ciężka praca

Przede wszystkim, stworzenie czegoś pięknego, wymaga ogromnego zaangażowania w wykonywane prace. Firmy ogrodnicze potrafią wyczarować wspaniały i profesjonalny projekt, posadzić rośliny, które spełnią nasze oczekiwania, wszystko to jednak na nasz koszt i to całkiem spory. Okazuje się jednak, że stworzyć projekt można samemu. Kartka, ołówek, dostęp do internetu, fachowej literatury i po wielu godzinach pracy otrzymujemy nasz, osobisty plan. Wiele roślin można pozyskać za darmo lub niewielkim kosztem. Donice, o których marzy każdy ogrodnik, można stworzyć z cementu, który został po budowie, wyplecionych gałązek leszczyny lub kamyków zatopionych w betonie.

Również obrzeża wymagają pomysłowości. Z gałązek leszczyny, przyciętych krzewów, czy drzew powstają najróżniejsze płotki lub obrzeża rabat. Wyglądają naturalnie i idealnie wkomponowują się w krajobraz. Do przygotowania podłoża przydadzą się silne ręce, cierpliwość i systematyczność. Nawet największy teren można przekopać samodzielnie, chociaż wymaga to nie lada wysiłku. Nagrodą dla ogrodnika jest satysfakcja i idealnie przygotowane podłoże. Kolejny krok to już sama przyjemność, sadzenie roślin, drzew i krzewów jest uwieńczeniem ciężkiej pracy.

Pozyskiwanie roślin

Chcąc zaoszczędzić kilka groszy nabywając nowe rośliny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze warto skorzystać z zasobów znajomych, którzy z pewnością chętnie podzielą się bylinami podczas wiosennego podziału. Nierzadko, doświadczeni ogrodnicy chcą pozbyć się swoich roślin więc warto skorzystać z takich okazji. Również wysiew nasion okazuje się dużą oszczędnością. Jest to proces długotrwały ale warto spróbować. Dodatkowo, satysfakcja z samodzielnego wyprodukowania rośliny jest ogromna. Doskonałym źródłem tanich roślin są sklepy internetowe, które często sprzedają mniejsze rośliny w korzystnych cenach.  Wiele bylin można zwyczajnie podzielić po zakupie i otrzymać na przykład trzy mniejsze. Kocimiętka, trawy, macierzanka, rozchodniki nadają się do tego doskonale. Pozyskane rośliny są mniejsze ale większą ilość pozwala zagospodarować teren.

Tania architektura 

Meble ogrodowe, donice, ozdoby stanowią bardzo ważny element ogrodów. Ich wysoki koszt może przerażać, ale każdy pomysłowy ogrodnik znajdzie sposób na ich pozyskanie. Warto zajrzeć na strych, do piwnic i poszukać rzeczy, które można odnowić, dostosować do naszych potrzeb. Godna polecenia jest wizyta w sklepach z używanymi przedmiotami. Można tam znaleźć perełki, które za bezcen uatrakcyjnią przestrzeń wokół domu.

Ogród to miejsce, w którym twórczość jest nieodzowna. Kreatywne podejście do tworzenia swojej przestrzeni pozwala stworzyć miejsce z duszą i jednocześnie niewielkim kosztem.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką Target.

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Zielone dachy

Zielone dachy – co warto o nich wiedzie...

Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na...
Czym malować drewno

Czym malować drewno?...

Drewno to niezwykle popularny materiał. Jego malowanie wydaje się całk...
zgorzel siewek

Zgorzel siewek – dlaczego siewki więdną...

Wiele z nas zastanawia się, gdzie popełnił błąd, kiedy jego siewki zac...
obrazy

Jakie obrazy i dekoracje ścienne będą cieszyć...

Polacy przykładają coraz większą wagę do tego, jak mieszkają. Zdają so...