Logo strony
Logo strony
wydatki polaków

Ile Polacy wydadzą w 2017 roku na Boże Narodzenie?
Opublikowano: 11 listopada 2017

720 zł to średnia kwota, jaką polska rodzina wyda na przygotowania do Bożego Narodzenia. Według najnowszego badania Barometr Providenta, co dziewiąty Polak wyda ponad 1000 zł, a co czwarty z nas przeznaczy kwotę 400 zł. Deklarowane kwoty są porównywalne do wydatki z ubiegłego roku.

Poziom wydatków świątecznych jest silnie związany z wiekiem badanych. Najbardziej wystawne święta organizują ustabilizowani 40-latkowi, zaś młodzi i seniorzy to grupy osób, które przeznaczają na ten czas najmniej, nie więcej niż 500 zł.

Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska dodaje: „Najuboższe gospodarstwa domowe będą mogły sobie pozwolić na sfinansowanie świąt w kwocie ok. 380 zł. Z kolei te zamożniejsze przeznaczą na nie ok. 1000 zł. Najmniej – w okolicach 500 zł – wydadzą seniorzy i osoby młode, do 24. r.ż.”. Jeśli chodzi o Polaków w wieku 25–59 lat, ich świąteczne wydatki przekroczą 800 zł.

Według najnowszych danych nie ma znacznej różnicy między wydatkami rodzin trzyosobowych, a czteroosbowych. W przypadku gospodarstw trzy-, cztero- czy pięcioosobowych ta kwota nie rośnie wraz ze wzrostem liczby ich członków rodziny. Dla każdej z tych grup kwota nie przekracza 1000 zł, waha się w przedziale 850-900 zł. Są osoby, które w tegoroczne święta sięgną po pożyczkę od rodziny lub z instytucji finansowej.  Na szczęściej jest to niewielki procent – pożyczki rodzinne stanowić będę 3%, zaś z banku lub innych instytucji 2%.

Prawie połowa deklarowanej kwoty przeznaczana jest na zakup prezentów, na drugim miejscu jest jedzenie, na trzecim spotkania towarzyskie.  Na liście wymarzonych prezentów Polaków są kosmetyki i perfumy, ubrania oraz pieniądze. 20% mężczyźni najbardziej chciałoby otrzymać elektronikę. 17% odzież, 14% pieniądze  i taki sam procent mężczyzn deklaruje, że chciałoby otrzymać alkohol. Prawie 30% kobiet marzy o kosmetykach (w tym perfumy), 20% z nich chciałoby otrzymać ubrania,  15% pieniądze, 15% biżuterię. Polacy deklarując chęć otrzymania ubrań, coraz częściej myślą  o odzieży sportowej. Najprawdopodobniej wiąże się to z rosnącą aktywnością fizyczną Polaków.

Czy w okresie świątecznym jesteśmy rozrzutni w stosunku do innych krajów Europy? Największe wydatki deklarują Brytyjczycy, którzy w 2016 roku na prezenty, artykuły spożywcze i spotkania towarzyskie wydali średnio 884 euro. Za nimi w rankingu znaleźli się  Holendrzy ze średnim budżetem w wysokości 617 euro i Francuzi z kwotą 577 euro. Po przeciwnej stronie skali wydatków znaleźli się Rosjanie, którzy w 2016 roku na wydatki świąteczne przeznaczyli średnio 217 euro. W zestawieniu świątecznym 2016 roku Polacy znaleźli się na trzecim miejscu od końca.

Jakie kwoty przeznaczyli Polacy na święta Bożego Narodzenia w 2016 roku? Raport Delolitte wykazał, że łącznie około 20 mln zł, o 5% więcej niż w 2015 roku. 1/3 sumy przeznaczonej na prezenty Polacy wydali w sklepach internetowych. Wśród podarunków dominowały kosmetyki, słodycze i ubrania. W 2016 roku pierwszy raz kosmetyki i perfumy były częściej wybieranym prezentem niż książki, w bieżącym roku tendencja jest taka sama.

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 20-22.10.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Prezent Dla Córki

Osiem Znaczących Prezentów Dla Nastoletniej C...

Jako rodzice, wszyscy chcemy wspierać i pielęgnować nasze nastoletnie...
huawei

Bożonarodzeniowa magia świąt pełna zniżek!...

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się...
internetowy sklep spożywczy

Czy internetowe sklepy spożywcze pokonają tra...

Pięć lat temu ten aspekt nie był brany pod uwagę, padało stwierdzenie,...
Walentynki

Najlepsze pomysły na prezent na Walentynki...

Miłość jest uczuciem, które należy pielęgnować, a walentynki to doskon...