Logo strony
Logo strony

Śmiertelnie groźne upadki osób starszych
Opublikowano: 6 stycznia 2018

1,2 miliona osób po 65 roku życia doznaje rocznie upadków. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, w 2050 roku, ta liczba może wzrosnąć do 2,3 miliona Polaków. Upadek dla starszej osoby, to nie tylko ryzyko złamań, ale także inwalidztwa i przedwczesnej śmierci, a dla gospodarki – same straty.

Z raportu „Upadki osób starszych – przyczyny i następstwa” wynika, że aż 60 proc. pensjonariuszy domów opieki  doznaje upadków. Im starsza osoba, tym ryzyko większe. Po 65 roku życia przynajmniej raz w roku upada niemal 40 proc. osób, po 80 – już co drugi (te dane dotyczą już nie tylko osób objętych opieką instytucjonalną).

Przyczyn upadków jest bardzo wiele. Mogą to być choroby: osteoporoza, zwyrodnienie stawów, zaburzenia równowagi. Problem jest także pogorszenie wzroku, dokuczliwe szczególnie w nocy. Senior nawet idąc do łazienki, może upaść, ponieważ nie potrafi precyzyjnie zlokalizować przeszkód. Do tego dochodzą kłopoty z wahającym się ciśnieniem. Gwałtowne wstawanie może w takim przypadku wywołać zawroty głowy i co z tym związane – utratę równowagi.

Przyczyną upadków poza domem, jest najczęściej nierówność chodnika.

Problemu upadków nie można bagatelizować, ponieważ jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z powodu upadku i jego powikłań, umiera rocznie w Polsce 4,7 tys. osób, natomiast na świecie – 430 tys.

Poważne konsekwencje

Upadek dla seniora, to nie tylko ryzyko połamania żeber, rąk czy nóg. Osoba unieruchomiona może mieć problemy z krążeniem, układem oddechowym, jest bardziej narażona na ryzyko zapalenia płuc.

Taki upadek, to obciążenie dla gospodarki państwa. Raz – chory potrzebuje rehabilitacji, dwa- najczęściej musi ktoś się nim zająć, a to oznacza absencję zawodową dla tej osoby. Dodatkowy problem, to stan psychiczny. Osoba, która się raz przewróciła, ogranicza aktywność fizyczną, a to wpływa na osłabienie mięśni i kości. W efekcie upadek jest konsekwencją szybszego starzenia się oraz śmierci seniorów.

W połowie państw, należących do Unii Europejskiej problem ten już dostrzeżono i na różne sposoby, szuka się możliwości jego rozwiązania. W Polsce profilaktyka w tej dziedzinie kuleje. Brakuje rozwiązań w przestrzeni publicznej – eliminowanie wysokich stopni, dobre oświetlenie, oznaczenie przeszkód. Nie ma też zajęć edukacyjnych, jak unikać niebezpieczeństw przy wykonywaniu codziennych czynności.

Specjaliści zajmujący się geriatrią twierdzą, że wystarczy pół godziny ćwiczeń dziennie, aby uniknąć upadków i ich przykrych konsekwencji.

*Raport „Upadki osób starszych – przyczyny i następstwa” przygotował dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, Kierownik Zakładu Rehabilitacji w Reumatologii i Geriatrii Katedra Rehabilitacji Klinicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Biuro Tłumaczeń

Apostille w Polsce: NotaBene – Biuro Tł...

Jeśli potrzebujesz uzyskania apostille w Polsce, być...
Jak przygotować się do macierzyństwa

Jak przygotować się do macierzyństwa –...

Macierzyństwo z pewnością jest jedną z najpiękniejszych, a jednocześni...
Slawomir Wolniak

Depresja – co warto wiedzieć o tej chorobie?...

Depresja jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób...