Sri Lanka jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów przez turystów z całego świata. Ta niewielka wyspa przyciąga gości nie tylko egzotyczną przyrodą, ale też malowniczymi zachodami słońca i aromatyczną kuchnią. Czym jeszcze charakteryzuje się Sri Lanka i czy warto się na nią wybrać?
Sri Lanka leży w odległości 50 km od Indii. Jest to niewielka wyspa, która swoim kształtem przypomina łzę. Od wschodu otacza ją Zatoka Bengalska, natomiast od strony południowej Ocean Indyjski.
Cejlon, jak dawniej nazywano wyspę, charakteryzuje się niezwykle ciepłym klimatem. Tak naprawdę nigdy nie jest tutaj zimno, nie ma takich pór roku, jakie można spotkać na przykład w Europie. Fakt ten ma duże znaczenie dla turystów, którzy chętnie przyjeżdżają tutaj wypoczywać w różnych miesiącach. Jedyną pogodową niedogodnością są deszcze monsunowe.
Wyspa ta słynie z pięknych, piaszczystych plaż, malowniczy lagun oraz raf koralowych, w których kwitnie bogactwo różnego rodzaju form życia.
Językami powszechnie używanymi na Sri Lance są angielski oraz tamilski. Turyści nie powinni jednak obawiać się o kontakt z mieszkańcami wyspy. W miejscowościach o typowo turystycznym charakterze bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.
Sri Lanka cechuje się także dużą różnorodnością, jeżeli chodzi o występujące tam gatunki zwierząt i roślin. Żyją one w lasach deszczowych, dżunglach, a także licznych obszarach chronionych. Głównym symbolem wyspy jest słoń, którego można spotkać w wielu jej zakątkach. W dawnych czasach był on uznawany za świętość i zabicie go lub zranienie karane było w niektórych przypadkach nawet śmiercią. Kiedy w XIX wieku na Sri Lankę dotarli Brytyjczycy, chętnie polowali na te zwierzęta. Z tego względu zniesiono dekret zakazujący zabijania słoni. Obecnie zwierzęta te ponownie znajdują się pod ścisłą ochroną. Co więcej, można je zobaczyć w kilku parkach narodowych, gdzie czują się bezpiecznie. Inne charakterystyczne dla Cejlonu zwierzęta to lamparty, jelenie oraz pawie indyjskie. Wielu turystów z wielką uwagą wypatruje kura cejlońskiego, który jest kolejnym symbolem wyspy. Ptak ten przypomina wyglądem koguta, z tym że potrafi on wspinać się na drzewa.
W Polsce Cejlon kojarzy się z doskonałej jakości herbatą. Faktycznie, na wyspie można spotkać całe zbocza porośnięty tym krzewem. Co ważne, uprawiane są różne gatunki herbaty – czarna, zielona, a nawet srebrna i złota. Liście zbierane są ręcznie, przez co nie ulegają one żadnym uszkodzeniom. Mieszkańcy wyspy najbardziej lubią pić herbatę z cynamonem oraz w stylu angielskim, czyli z mlekiem. Innym roślinnym symbolem Sri Lanki jest pomarańczowy królewski kokos. Jego owoce są traktowane jako lekarstwo w medycynie ajurwedyjskiej. Turyście chętnie kupują kokosy na licznych targach.
Sri Lanka jest także niezwykle ważnym ośrodkiem buddyzmu, który wyznaje około 70% mieszkańców wyspy. Turyści chętnie odwiedzają Dambullę, gdzie znajduje się zespół świątyń oraz klasztor buddyjski. Można tam podziwiać wiele posągów i obrazów przedstawiających sceny z życia Buddy. Wielu wyznawców buddyzmu pielgrzymuje do Kandy, gdzie można zobaczyć ząb Buddy. Wiąże się z nim interesująca historia, zgodnie z którą po spaleniu jego ciała odnaleziono właśnie jeden ząb. Następnie został on przemycony z Indii właśnie na Sri Lankę.
Każdego roku na Sri Lankę przyjeżdżają rzesze turystów z całego świata. Są oni spragnieni nie tylko odpoczynku, ale chcą również zaznać egzotyki tego miejsca. Przepiękne plaże zapewniają możliwość relaksu pośród szumu fal oceanu. Wycieczki po parkach narodowych umożliwiają z kolei zobaczenie dzikich zwierząt, których nie można spotkać w Europie. Sri Lanka to także miejsce chętnie odwiedzane przez osoby interesujące się buddyzmem.
Tagi: Azja, herbata, podróże, Sri Lanka, turystyka
Dodaj komentarz