17 lat w Unii Europejskiej umożliwiło Płońskowi nie tylko rozwój infrastrukturalny. Dzięki członkostwu we Wspólnocie Europejskiej Płońsk nawiązał międzynarodowe kontakty i zrealizował ciekawe projekty.
Płońsk kładzie duży nacisk na współpracę regionalną i międzynarodową. Pierwszą umowę o współpracy partnerskiej miasto podpisało na długo przed wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej. Było to porozumienie z izraelskim okręgiem Ramat-Negev zawarte w 1997 roku. Kolejne miasta bliźniacze, z którymi Płońsk nawiązał współpracę to: holenderskie Winschoten, francuskie Crepy-en-Valois, chorwacki Cakovec, litewskie Soleczniki, ukraiński Bachczysaraj.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej współpraca zagraniczna została zintensyfikowana, a lista miast partnerskich rozszerzyła się o włoskie Notaresco i Mosciano, rosyjski Wołgograd, węgierskie Tiszafured oraz belgijskie Antoing. Współpraca miast bliźniaczych stała się dużo łatwiejsza dzięki otwarciu granic, ale też dzięki możliwości pozyskania dofinansowania unijnego na realizację projektów międzynarodowych. Członkostwo w Unii Europejskiej sprawiło, że międzynarodowa współpraca: międzyszkolna, sportowa umożliwiło Płońskowi nie tylko rozwój infrastrukturalny, lecz zaowocowało szansą nawiązania międzynarodowych kontaktów, przyjaźni i zrealizowania ciekawych projektów. Bez zbędnych wiz i zezwoleń możemy budować wspólną Europę. czy kulturalna wpisała się na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń. Co roku płońszczanie wyjeżdżają do miast partnerskich, a mieszkańcy tych miast przyjeżdżają do Płońska. W kalendarz miejskich wydarzeń wpisał się rozgrywany na początku każdego roku Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Płońska, w którym startują ekipy z miast partnerskich z całej Europy.
Jak ważne w budowaniu wzajemnej tolerancji i zrozumienia jest poznawanie innych kultur, wiedzą chyba wszyscy. Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu są wymiany międzyszkolne. Dzięki wymianom uczniowie poznają historię, kulturę i obyczaje swoich rówieśników oraz nawiązują trwałe przyjaźnie.
Tagi: Płońsk, samorząd, UE
Dodaj komentarz