Logo strony
Logo strony
Walki na gołe pięści

Walki na gołe pięści. Co to jest? Jakie są zasady?
Opublikowano: 30 stycznia 2022

Coraz większą popularność Polsce zdobywają walki na gołe pięści. Ten krwawy sport może kojarzyć się z dyscypliną pozbawioną zasad. Jednak to mylne przekonanie. W Polsce walki na gołe pięści organizowane są w ramach gal Gromda. Jednak, aby przystąpić do tych zawodów należy spełnić szereg restrykcyjnych warunków i dostosować się do ustalonych reguł.

Zasady walki na gołe pięści – Gromda

W walkach na gołe pięści panują pewne określone zasady. Podstawą z nich jest to, że walczy się na gołe pięści, czyli bez rękawic. To bardzo wymagające, przede wszystkim dlatego, że pojedynki bez użycia rękawic są bardzo krwawe, a poza tym wiąże się to z kontuzjami. Kontuzji może się nabawić zarówno uderzający, jak i ten, kto przyjmuje ciosy. Na galach Gromda nie występuje podział na kategorie wagowe. Różnica wagi pomiędzy zawodnikami może wynieść dowolną liczbę kilogramów, a jednocześnie nie można określić, że cięższy zawodni zawsze wygra pojedynek.

Walki w turnieju Gromda odbywają się na zasadach boksu zawodowego, jednak z tą różnicą, że nie używa się rękawic bokserskich – ręce są zabezpieczone tylko owijką – taśmą, tejpami. Zawodnicy w trakcie walki powinni używać ochraniacza na szczękę, a także mieć założone suspensoria. Ponadto powinni mieć założone odpowiednie spodenki startowe. Ważne jest też, aby ich korpus nie był niczym osłonięty. Kolejną ważną zasadą jest brak jakichkolwiek ozdób jak: łańcuszki, wisiorki, kolczyki itp., gdyż mogą one zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu walczących.

Przepisy walk na gołe pięści Gromda

W turnieju Gromda mogą wziąć udział tylko i wyłącznie zawodnicy, którzy są zrzeszeni w tej federacji. Muszą więc posiadać aktualną licencję zawodniczą. Ważne jest też, aby osoba taka miała odpowiednie badania lekarskie. Licencję może uzyskać osoba, która w określonym wieku. Musi ukończyć 21 lat, a nie może ukończyć 48 lat. W przypadku odniesienia kontuzji zawodnik może  zrezygnować z dalszego udziału w turnieju.

Zawodnicy walczą na ringu bokserskim, jednak jest on mniejszy w porównaniu z tym, w którym rywalizuje się w ramach boksu zawodowego. Dla gal Gromda wymiary ringu wynoszą 4 x 4 m. Z kolei czas walki to cztery rundy, każda z nich trwa dwie minuty, a każda przerwa pomiędzy rundami to jedna minuta. Jeżeli regulaminowy czas wali nie przyniesie rozstrzygnięcia, dochodzi do dodatkowej rundy, tym razem bez limitu czasowego. Zatem zawodnicy walczą aż do chwili, gdy jeden z nich nie jest w stanie kontynuować walki albo zostanie znokautowany.

Walka na gołe pięści w formule Gromda może zakończyć się jednym z poniższych werdyktów:

  • nokaut (KO),
  • techniczny nokaut (TKO),
  • dyskwalifikacja (DISQ),
  • poddanie (RTD).

Sędzia ringowy to jedyna osoba, która jest upoważniona do zatrzymania oraz przerwania walki w każdym momencie jej trwania. Aby podjąć taką decyzję może się skonsultować z lekarzem przydzielonym do zawodów. Jedynie sędzia ringowy oraz lekarz są uprawnieni do tego, by w każdej chwili wejść do ringu, w czasie pojedynku.

Komenda sędziego ringowego „stop” oznacza przerwanie walki. Jej wznowienie odbywa się na komendę sędziego ringowego „boks”. Komenda sędziego ringowego „break” oznacza, że zawodnicy muszą przerywają walkę (klincz), każdy ma się cofnąć o krok, a następnie mogą wznowić walkę  bez komendy. Po gongu oznaczającym zakończenie rundy zawodnicy udają się do swoich narożników.

Zasady turniejowe Gromda

Czas na zasady, na jakich odbywają się turnieje federacji Gromda. Regulamin przewiduje tu losowanie par turniejowych, a następnie ustalenie drabinki turnieju. Drabinka może oznaczać tylko jedno – wygrywający awansuje dalej, a przegrany odpada. Warto zaznaczyć, że musi się to odbyć najpóźniej na 24 godziny przed rozpoczęciem turnieju. To z kolei oznacza, że drabinka turnieju i potencjalni rywale nie są znani zawodnikom w czasie przygotowań do zawodów.

W związku z tym nie mają oni możliwości przeprowadzenia treningu pod specyfikę konkretnych przeciwników. Do oznacza pełen spontan i dodaje smaczku całej rywalizacji. Gdy już drabinka turniejowa zostaje ustalona, zawodnicy, którzy wygrali swoje pojedynki, a los przydzielił ich do samej części drabinki, stoczą pojedynek pomiędzy sobą – tak to wygląda aż do finału.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
rower stacjonarny

Jak schudnąć jeżdżąc na rowerku stacjonarnym?...

Rower stacjonarny to świetna alternatywa dla wielu innych dyscyplin sp...
psychosomatyka

Psychosomatyka – ćwiczenia, które pomogą zaró...

Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy serce jest zdenerwowa...