Życie we Wszechświecie – Co pokazuje odkrycie na Wenus?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy oprócz Ziemi istnieje jeszcze gdzieś życie we Wszechświecie? Ostatnie odkrycie na Wenus może sugerować, że istnieją tam, bądź istniały jakieś formy życia. Z drugiej strony może oznaczać, że nie znamy jeszcze wszystkich mechanizmów powstawania związków chemicznych. Nie jest to więc niepodważalny dowód, że poza Ziemią istnieje życie we Wszechświecie, ale wystarczy pomyśleć o skali znanego nam kosmosu, by przekonać się, że jego nieistnienie jest mało prawdopodobne.

Naukowcy odkryli właśnie fosforowodór na jednej z najbardziej nieprzyjaznych dla życia planet Układu Słonecznego. Ani chmury z kwasu siarkowego, ani temperatura przy powierzchni sięgająca 460 stopni Celsjusza nie wróżą odnalezieniu tam istot żywych. Jednak badania na Ziemi pokazują, że niektóre bakterie mogą przetrwać w najbardziej nawet niegościnnych warunkach.

Odkrycie na Wenus fosforowodoru może oznaczać dwie rzeczy: na Wenus istnieją, lub istniały organizmy żywe, albo naukowcy nie wiedzą wszystkiego o reakcjach chemicznych. Na Ziemi fosforowodór wytwarzają bakterie żyjące w środowiskach całkowicie pozbawionych tlenu. Produkuje się go także w zakładach chemicznych. Nie znamy jak dotąd żadnego innego procesu powstawania związku.

Odkrycie na Wenus oznaczać więc może, że poza Ziemią istnieje życie we Wszechświecie, bądź zachodzą procesy fizyczne i chemiczne nieznane współczesnym naukowcom.

Życie we Wszechświecie a statystyka

Skala Wszechświata może stanowić przesłankę przemawiającą za stwierdzeniem, że istnieją w kosmosie inne formy życia. W naszej galaktyce czyli Drodze Mlecznej liczbę gwiazd oszacowano na około 400 miliardów. Wiele z ich może posiadać planety. Do tej pory z mniejszą lub większą pewnością udało się potwierdzić istnienie ponad 4 tysięcy planet poza Układem Słonecznym.

Droga Mleczna nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. Ich liczbę szacuje się w tej chwili na kilka bilionów, co oznacza, że liczba galaktyk jest tysiąckrotnie większa od liczby gwiazd Drogi Mlecznej a każda galaktyka zawiera dziesiątki lub setki miliardów gwiazd. Przy takiej ogromnej skali istnienie życia wyłącznie w jednym miejscu wydaje się mało prawdopodobne.

Dlaczego jednak nie udało nam się nawiązać kontaktu z jakąś pozaziemską cywilizacją? Przede wszystkim Wszechświat jest niewyobrażalnie wielki. Do najbliższych nam gwiazd światło dociera w ciągu kilku lat, a najdalsza odległość od Ziemi, na jaką dotychczas wysłano ludzi jest kilkukrotnie mniejsza od średnicy Słońca.

Nasłuchiwanie fal radiowych też można uznać z marnowanie pieniędzy. Jeśli jakaś cywilizacja potrafi odbywać podróże międzygwiezdne, to komunikacja radiowa jest wyjątkowo słabym sposobem porozumiewania się. Na odpowiedź trzeba bowiem czekać kilkanaście a nawet kilka tysięcy lat. Bardziej wydajne mogłoby być porozumiewanie się przy pomocy cząstek splątanych, ale to jest na razie jeszcze fantastyka naukowa.

1 komentarz

  1. Dawidos Odpowiedz

    Może najpierw skupmy się na naszej galaktyce i nie zapominajmy że oprócz x, y, z jest też 4 wymiar… czas który ma dużo większe znaczenie na znalezienie życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.