Logo strony
Logo strony
Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

15 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa 2019
Opublikowano: 14 sierpnia 2019

14 sierpnia 2019 r. rozpoczął się w Warszawie 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa pt. „Od Chopina do Moniuszki”. W jego programie jest 36 koncertów, w tym 8 recitali fortepianowych, 11 koncertów symfonicznych, 9 kameralnych, 4 wykonania koncertowe oper i 2 recitale wokalne. Festiwal potrwa do 1 września br.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na festiwalu można posłuchać dzieł nie tylko Fryderyka Chopina. Formułą tegorocznych koncertów zatytułowanych Od Chopina do Moniuszkijest promocja mniej znanej muzyki polskiej. W repertuarze festiwalu znalazły się m. in. utwory: Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Marii Szymanowskiej. Jednym z najważniejszych wątków programu festiwalu jest jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

Z tej okazji podczas festiwalu  są prezentowane Pieśni Moniuszki i jego muzyka fortepianowa. Wśród czterech oper w wersji koncertowej: zostaną wykonane Straszny Dwór i Flis Moniuszki, a także Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego i Korsarz Giuseppe Verdiego. Wszystko w wykonaniu światowej sławy solistów, dyrygentów, zespołów i laureatów konkursów muzycznych.

– Interpretacja Fabio Biondiego opery „Flis” może odkryć i w tym dziele Moniuszkę na nowo komentuje Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa. Dodaje, że Flis, w przeciwieństwie do Halki, jest silniej osadzony w idiomie lokalnym. Jest warszawską operą Moniuszki.

Projekt Muzyka dla pokoju

Tegoroczny 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa odbywa się w roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią. W ramach projektu „Muzyka dla pokoju” na festiwalu licznie goszczą japońscy: soliści, dyrygenci i znakomite orkiestry. Podczas koncertów, które odbędą się 17 i 18 sierpnia połączone zespoły: Hiroshima Symphony Orchestra z Japonii i Sinfonia Varsovia wykonają utwory: Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika i Dai Fujikury. Dziela mistrzów zostaną wykonane pod batutą Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimony.

Kolejny Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

To już 15 raz odbywa się w stolicy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. Jest organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Festiwalowe koncerty odbywają się w: Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Koncert inauguracyjny festiwalu odbył się 14 sierpnia w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Wykonane zostały na nim dwa dzieła:  Requiem Cherubiniego i Te Deum Kurpińskiego.

Podczas festiwalu, 17 sierpnia (w sobotę) w Filharmonii Narodowej wystąpi także jedna z najlepszych na świecie pianistek Martha Argerich. Światowej sławy pianistka, m. in. zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w Warszawie stosunkowo często odwiedza Polskę m. in. dzięki staraniom dyrektora artystycznego festiwalu.

Honorowy patronat nad 15. Festiwalem Muzycznym Chopin i jego Europa objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Ewa Ploplis

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Spider-Man

Spider-Man – Przygody Człowieka Pająka...

Spider-Man, stworzony przez Stana Lee i Steve'a Ditko, to jeden z najl...
Oleńka. Panienka z Białego Dworu

O sagach rodzinnych i o tym, co czyni je dobr...

Sagi rodzinne są nad wyraz ciekawym gatunkiem literackim, pod...
Young Design 2021

Young Design 2021 – Rok Lema...

14 października 2021 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyło...
Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski znów dostępny na YouTube...

2 października to dzień rozpoczęcia długo wyczekiwanej 18. edycji Międ...