Logo strony
Logo strony
Budapeszt

Budapeszt i jego atrakcje
Opublikowano: 2 stycznia 2022

Budapeszt to bez wątpienia jedna z najładniejszych stolic Europy. Jest on niekiedy nawet nazywany „Paryżem Wschodu”. Miasto położone jest nad Dunajem, jedną z najdłuższych rzek Starego Kontynentu. Nie jest to jedyna atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Dunaj i jego okolice

Jak już zostało wspomniane na wstępie, Budapeszt jest położony nad Dunajem. Rzeka ta dzieli miasto na dwie części, które niegdyś były osobnymi grodami. Do ich połączenia doszło w 1872 roku. Chodzi tutaj o pagórkowatą Budę i płaski Peszt.

Brzegi Dunaju charakteryzują się niezwykle malowniczą zabudową. To znakomite miejsce do spacerów oraz podziwiania panoramy miasta. Są w niej dwa niezwykle charakterystyczne elementy – Zamek Królewski oraz dominujący w budapesztańskim krajobrazie gmach węgierskiego parlamentu.

W Budapeszcie działają firmy oferujące rejsy wycieczkowe po Dunaju, a także tramwaje wodne. Zwiedzanie miasta z tej perspektywy jest niezwykle interesujące, szczególnie nocą, kiedy parlament oraz inne budynki są rozświetlone.

Będąc w Budapeszcie, warto również zwrócić uwagę na tamtejsze mosty. Najstarszy z nich, Most Łańcuchowy, pochodzi z XIX wieku. Było to pierwsze w historii tego typu połączenie pomiędzy Budą i Pesztem, stanowiące przy tym przejaw nowoczesności. Z kolei za najpiękniejszy most Budapesztu uchodzi Most Elżbiety, czyli cesarzowej Sissi, żony Franciszka Józefa I. Konstrukcja ta została zburzona w czasie II wojny światowej, jednakże odbudowano ją przy użyciu oryginalnych elementów, które przetrwały działania wojenne.

Zamek Królewski

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Zamek Królewski, siedziba wielu węgierskich władców. Jego historia sięga XIII wieku, aczkolwiek sam obiekt był wielokrotnie przebudowywany, co miało związek między innymi ze zmianą upodobań królów, a także z prowadzonymi działaniami wojennymi. Największe piętno odcisnęła na nim II wojna światowa. Po jej zakończeniu zamek został odbudowany, a teraz przyciąga turystów z całego świata.

Parlament – wizytówka miasta

Najbardziej charakterystycznym obiektem Budapesztu jest gmach węgierskiego parlamentu. Został on zbudowany w stylu neogotyckim na przełomie XIX i XX wieku. Budynek zdecydowanie dominuje w całym miejskim krajobrazie. Jego wnętrza to około 700 pomieszczeń. Wiele z nich jest bogato zdobionych freskami, herbami dawnych dynastii oraz innymi dziełami sztuki. Co ważne dla turystów, parlament można zwiedzać, aczkolwiek możliwe jest to wyłącznie z przewodnikiem.

Termy w Budapeszcie

Budapeszt słynie również z gorących źródeł, które zasilają około 50 kąpielisk. Woda wypływająca ze źródeł wykorzystywana była już w czasach rzymskich. Obecnie są one chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców węgierskiej stolicy, jak i turystów. Najbardziej znane kąpieliska to łaźnie Gellérta, które znajdują się w pięknym budynku utrzymanym w stylu secesyjnym. Z kolei łaźnie Széchenyi to największy kompleks wodny w Europie Środkowej. Działa tutaj aż 21 basenów, a także pijalnia wód mineralnych.

Wyspa Małgorzaty – oaza spokoju

Miłośnicy spokojnego wypoczynku powinni udać się na wyspę Małgorzaty. Znajduje się na niej malowniczy park oraz wieża ciśnień, która stanowi znakomity punkt widokowy. Ma ona bowiem 60 metrów wysokości. Park nie jest jedyną atrakcją wyspy. Znajdują się na niej również hotele, restauracje oraz kluby. Można tutaj dotrzeć, korzystając z Mostu Małgorzaty lub Mostu Arpada. Należy jednak pamiętać, że nie można na nią wjechać prywatnym samochodem, o ile nie jest się gościem któregoś z funkcjonujących na niej hoteli.

Budapeszt to miasto, które ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim gościom. To nie tylko liczne zabytki oraz duch historii, którego czuć na każdym kroku. To również termy, które przyciągają gości nie tylko z Węgier, ale i innych państw. Miłośników wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody zainteresuje z kolei wyspa Małgorzaty.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój

Wspaniały sposób na jesienną chandrę...

Kiedy nadchodzi jesienny czas i dni stają się krótsze, pełne chmur, de...

Wystawa Edwarda Dudy w hotelu Lenart...

Hotel Lenart w Wieliczce to nie tylko  miejsce, gdzie goście z rożnych...
Wieliczka Globtroter

Magia Wieliczki. Dziennikarze Globtrotera w k...

Wiosenną wyprawę  do Kopalni Wieliczka, którą zorganizowało Stowarzysz...
Amsterdam

Amsterdam w pigułce...

Stolica Holandii, Wenecja Północy, miasto, które nigdy nie śpi… Tak po...