Logo strony
Logo strony
Jazda bez prawa jazdy

Jazda bez prawa jazdy od 5 grudnia 2020 roku
Opublikowano: 2 grudnia 2020

Od soboty zaczynają obowiązywać zmiany w przepisach, dzięki którym możliwa będzie jazda bez prawa jazdy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w przypadku kontroli policja zweryfikuje elektronicznie informacje uzyskane od kierowcy. Funkcjonariusze nie będą już więc nakładać mandatów za nieposiadanie przy sobie dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

Posiadanie prawa jazdy przy sobie nie będzie oczywiście zabronione. Cytowany przez PAP Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zachęca jednak kierowców do zainstalowania aplikacji mObywatel. Znajdzie się tam elektroniczna forma prawa jazdy, które niekiedy może okazać się przydatna.

Warto również sprawdzić swoje dane na stronie internetowej gov.pl w zakładce „Sprawdź dane kierowcy”. W bazie mogą znaleźć się bowiem błędy lub literówki, które stwarzać będą problemy podczas kontroli drogowej. Upewniwszy się, że wszystkie dane są poprawne, możemy bez obaw podróżować bez prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy po weryfikacji danych w rządowej bazie

Od 5 grudnia będzie dostępny specjalny formularz umożliwiający weryfikację błędnych danych w rządowej bazie. Weryfikacja taka jest zalecana, by jazda bez prawa jazdy nie powodowała kłopotów podczas kontroli drogowej.

Weryfikacji należy dokonać również po stwierdzeniu błędów w aplikacji mObywatel. Na stronie znajdzie się instrukcja postępowania w celu zmiany błędnych danych. W aplikacji mObywatel dostępne będą również informacje o dowodach rejestracyjnych, ubezpieczeniach samochodów a także punktach karnych.

Aplikacja mObywatel stanie się bazą wiedzy na temat jej posiadacza. Dzięki niej w jednym miejscu dostępne będą dane z dowodu osobistego, informacje o receptach oraz legitymacje studenckie i szkolne części placówek. W przypadku braku aplikacji policja zweryfikuje dane kierowcy na podstawie numeru PESEL.

Źródło: PAP

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

internetowy sklep spożywczy

Czy internetowe sklepy spożywcze pokonają tra...

Pięć lat temu ten aspekt nie był brany pod uwagę, padało stwierdzenie,...
Jak ukryć adres IP

Jak ukryć adres IP komputera? 3 sposoby....

Ukrywanie adresu IP jest dość proste, w momencie, kiedy wiemy, jakich...
uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu wśród nastolatków....

Pandemia sprawiła, że pewne problemy jeszcze mocniej się uwypukliły. J...
Zabrali ci prawo jazdy

Zabrali ci prawo jazdy – czy można się bez ni...

Utrata prawa jazdy może przydarzyć się każdemu kierowcy, który lekcewa...