Logo strony
Logo strony
Paczkomaty

Paczkomaty coraz popularniejsze w Polsce. Będzie ich coraz więcej
Opublikowano: 13 maja 2021

Podczas trwającej pandemii niejeden Polak skorzystał z paczkomatu. Z roku na rok ich liczba stale rośnie, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu. Dla wielu osób jest to najbardziej wygodna forma odbioru przesyłki.

Paczkomaty – duży sukces InPostu

Nie ma co ukrywać, to InPost sprawił, że paczkomaty stały się w naszym kraju tak popularne. Niedawno firma chwaliła się postawieniem kolejnej maszyny. W Polsce jest już 11 000 egzemplarzy tego typu.

Choć niektórzy twierdzą, że paczkomaty szkodzą krajobrazowi, trzeba przyznać, że są one niezwykle użyteczne. Nic dziwnego, że na rynek chcą wejść kolejni duzi gracze. Zainteresowanie wykazuje Orlen, AliExpress czy Allegro. Swoje plany ma również Poczta Polska, która budowę własnej sieci maszyn zamierza powierzyć firmie Swipbox.

Naturalnie zapotrzebowanie na paczkomaty w dużej mierze przyspieszyła pandemia. Handel w dużej mierze przeniósł się do sieci, przez co klienci chętniej korzystali z takiej formy dostawy. Niektórzy zrobili to po raz pierwszy i przekonali się do tego typu usługi.

Konsumenci coraz chętniej korzystają z automatów paczkowych. Ponadto widzimy, że dynamika wzrostu zainteresowania taką formą dostawy jest większa niż w przypadku tradycyjnych przesyłek kurierskich – tłumaczył w rozmowie z Business Insiderem  – mówi Business Insider Polska Łukasz Sztuczyński, szef Shop+ w Mindshare Polska.

Paczkomaty, bo klienci chcą szybkich dostaw

Wielu klientów nie ukrywa, że podczas składania zamówienia najbardziej zależy im na czasie dostawy. Potwierdzają to badania firmy Inquiry, które udowodniły, że Polacy najchętniej korzystają z paczkomatów. Jeszcze rok temu na pierwszym miejscu znajdowały się dostawy kurierskie. Jak widać czasy się zmieniają.

Z tego powodu Inpost zwiększył liczbę swoich automatów. W czerwcu 2020 roku było to 7 tysięcy paczkomatów. Od tego czasu postawiono 4 tysiące kolejnych. To świadczy o skali sukcesu firmy. Podczas pandemii Polacy woleli dostawy bezkontaktowe, dlatego też taki rodzaj usługi spotkał się z dużą aprobatą.

Warto również podkreślić, że automaty paczkowe można stawiać bez pozwolenia. To znacznie ułatwia ekspansję. Choć wcześniej prawo budowlane nie regulowało tej kwestii jasno, obecnie wszystko jest już klarowne. Nowelizacja Prawa budowlanego określiła, że budowa takich obiektów nie wymaga żadnego pozwolenia czy nawet zgłoszenia, nawet jeśli obiekt jest usytuowany w miejscu publicznym.

Paczkomaty oczkiem w głowie konkurencji

Nic dziwnego, że na rynek automatów paczkowych chcą wejść nowi gracze. Jednym z nich jest firma Swipbox, która postawiła 220 swoich maszyn w sklepach Biedronka czy Carrefour.

Nasza firma działa w oparciu o dwa modele biznesowe. Udostępniamy kurierom naszą własną sieć automatów, umożliwiając tym samym współdzielenie infrastruktury. Drugi model to wyposażanie firm kurierskich w automaty dedykowane wyłącznie dla nich. W ramach otwartej sieci agnostycznej, współpracujemy obecnie z DPD, Pocztą Polską oraz DHL. Na wyłączność, dostarczamy natomiast automaty Poczcie Polskiej mówi Business Insider Polska Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska.

Duże ambicje w tym zakresie ma również Orlen czy Allegro. Daniel Obajtek zapowiedział już, że do końca 2021 r. urządzenia paczkowe Orlenu dostępne będą w 500 lokalizacjach, a w ciągu dwóch lat – w 2 tys. lokalizacji. Pierwsze sto automatów ma zostać uruchomionych do końca września tego roku.

Własne paczkomaty chce postawić także Allegro, które do tej pory korzystało z usług InPostu. Jak poinformowało tamtejsze biuro prasowe, do końca tego roku firma zamierza uruchomić 1500 automatów. W roku następnym postawi 1500 kolejnych. Wszystko po to, aby dostarczyć swoim klientom przesyłki w możliwie jak najkrótszym czasie.

W przyszłości paczkomatów będzie znacznie więcej niż obecnie. Nie jest to w dodatku przyszłość odległa. Pytanie natomiast czy konkurencja również osiągnie sukces zbliżony do InPostu.

Jan Strychacz

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Biuro Tłumaczeń

Apostille w Polsce: NotaBene – Biuro Tł...

Jeśli potrzebujesz uzyskania apostille w Polsce, być...
Sale zabaw

Sale zabaw bankrutują przez lockdown...

Sale zabaw należą do branży, o której w trakcie pandemii nie mówi się...