Logo strony
Logo strony

„Póki my żyjemy! ” w MCC Mazurkas
Opublikowano: 3 sierpnia 2019

W MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim w ramach cyklu FORUM HUMANUM MAZURKAS, po raz kolejny zabrzmiała wspaniała muzyka, a na scenie pojawili się utalentowani, pełni wigoru i energii artyści. Tym razem było to widowisko prezentujące zarówno koloryt polskiego folkloru, jak i elementy tradycyjnych tańców brazylijskich i amerykańskich.

W koncercie zatytułowanym „Póki my żyjemy!” zaprezentowali się młodzi tancerze ze znakomitych zespołów folklorystycznych z Kurytyby w Brazylii, Chicago w USA oraz z zaprzyjaźnionego z Forum Humanum Mazurkas Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespoły polonijne wykonały nie tylko ludowe tańce polskie, ale także tradycyjne tańce rodem z Brazylii i USA. Zespół „Wisła” zaprezentował folklorystyczne tańce brazylijskie, m.in. „Tańce Gauszo”, a Zespół „Wesoły Lud” tańce polsko – amerykańskie, takie jak np. „Chicago Polka”.

W repertuarze ZPiT Politechniki Warszawskiej mogliśmy podziwiać tańce narodowe i kompozycje z różnych regionów Polski, m.in. „Piosenki i tańce śląskie”, „Impresje górali żywieckich” jak również tańce przedstawiające dawną Warszawę. Duży aplauz wzbudził „Wycinaniec polski”, czyli kujawiak z oberkiem, którego choreografia inspirowana jest łowicką wycinanką. W koncercie wystąpiła również młoda, utalentowana, polska wokalistka z USA – Natalia Kawalec.

Koncert „Póki my żyjemy!” w wykonaniu polonijnych zespołów folklorystycznych był urzekającym widowiskiem, pełnym kolorów, pięknych strojów ludowych i przede wszystkim wspaniale wykonanych tańców. Występ był nie tylko piękny, ale także imponujący swoim rozmachem, bowiem na trzech scenach wystąpiło jednocześnie 120 artystów z trzech kontynentów. Zespołom na scenie towarzyszyła kilkunastoosobowa orkiestra. Tydzień wcześniej wszystkie trzy zespoły zaproszone do MCC Mazurkas wzięły udział w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas, w barwny i ekscytujący sposób przybliżył historię polskiej emigracji. Powszechnie wiadomo, jakie zdarzenia, w kolejnych wiekach naszej historii, zmuszały Polaków do opuszczenia kraju. Natomiast pierwsi, którzy wyemigrowali, aż trudno w to uwierzyć, byli to polscy koloniści, którzy chcieli opanować Amerykę.

Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas

Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas

Tradycyjnie spotkaniom FHM towarzyszyły wystawy: „Jubileuszowa wystawa malarstwa artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS”, II FORUM RZEŹBY MAZURKAS i wystawa plakatów ilustrujących cykl wydarzeń artystycznych FHM autorstwa Witolda Mysyrowicza, które artysta od dawna wspiera plastycznie.

W tym wielkim wydarzeniu wzięło blisko 800 osób ze świata biznesu, przedstawiciele władz lokalnych oraz kultury i sztuki. Licznie reprezentowana była też społeczność lokalna, która zawsze docenia wyjątkowy klimat organizowanych przez MCC Mazurkas wydarzeń.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

Partnerami tej edycji FHM byli Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.

Patronami medialnymi: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny Kultura w Polsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostępna.pl

Zespoły występujące podczas XLI FHM.

Zespół „Wisła” powstał w 1928 r. z inicjatywy Tadeusza Morozowicza – wybitnego aktora i reżysera, który w okresie międzywojennym przyjechał z Polski i osiadł na stałe w Kurytybie. Od 1993 r. zespół aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Polsko-Brazylijskim im. marsz. J. Piłsudzkiego w Kurytybie. Przez 91 lat swojej działalności zrealizował kilkadziesiąt programów artystycznych i wystąpił na kilkuset koncertach, zdobył również wiele polskich i brazylijskich nagród. „Wisła” słynie z wysokiego poziomu tańca folklorystycznego i śpiewu.

Zespół Polskich Tańców Ludowych „Wesoły Lud” powstał w 1977 r. pod patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce , najstarszej organizacji polonijnej w USA. Od początku istnienia celem działalności Zespołu było i jest rozpowszechnianie polskiego folkloru, tańca i śpiewu, doskonalenie umiejętności artystycznych i językowych oraz zachęcanie młodzieży amerykańskiej polskiego pochodzenia do spędzania czasu w gronie Polonusów. „Wesoły Lud” występował w kilkunastu miastach polskich, w Wilnie, we Lwowie, w Budapeszcie, Pradze, Montrealu, Toronto, Szanghaju, Pekinie i wielu miastach USA. W ciągu swoich 42 lat Zespół dał ponad 1500 koncertów. Założycielką, pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu jest Micheline Jamińska, do której w 1987 r. dołączył znakomity choreograf Ryszard Jamiński.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 r. W aktualnym repertuarze, obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, Zespół przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Zespół zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach, jednak najważniejszym osiągnięciem jego artystycznej pracy jest nieustannie powiększające się grono Polaków dumnych ze swego dziedzictwa narodowego oraz ludzi zakochanych w polskim folklorze. Kierownikiem Zespołu jest Janusz Chojecki, a Kierownikiem Artystycznym i Choreografem Jarosław Wojciechowski.

Natalia Kawalec to 15-letnia polska piosenkarka, urodzona w polskiej rodzinie w Chicago. Śpiewa w dwóch językach, pisze i komponuje swoje piosenki, jest multiinstrumentalistką, a obecnie przygotowuje swój autorski materiał na płytę. Jest laureatką I miejsc konkursów muzyczno-wokalnych w Chicago. Jej ulubione instrumenty to pianino i gitara. Reprezentuje śpiewem polonię na różnych uroczystościach polskich i amerykańskich.

Tekst i zdjęcia – archiwum MCC Mazurkas

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Spider-Man

Spider-Man – Przygody Człowieka Pająka...

Spider-Man, stworzony przez Stana Lee i Steve'a Ditko, to jeden z najl...
Oleńka. Panienka z Białego Dworu

O sagach rodzinnych i o tym, co czyni je dobr...

Sagi rodzinne są nad wyraz ciekawym gatunkiem literackim, pod...
Święta Wielkanocne

Hotel ze SPA – alternatywny sposób na s...

Choć do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze trochę czasu, niektórzy...
Hotele dla dorosłych

Hotele dla dorosłych, czyli…małym dzieciom ws...

Jaki jest przepis na idealny wypoczynek? Przede wszystkim relaks. To,...