Logo strony
Logo strony
wakacje

Wakacje Polacy spędzą głównie w kraju. Niektórzy dalej obawiają się pandemii
Opublikowano: 20 maja 2021

Tegoroczne wakacje Polacy spędzą w kraju. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy liczą na to, że uda im się odrobić straty spowodowane pandemią. Specjalne badanie przygotował dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wakacje w kraju odpowiadają Polakom

W 2021 roku 75% ankietowanych przyznało, że tegoroczne wakacje spędzą w kraju. Z kolei co czwarty respondent stwierdził, że wybierze wyjazd zagraniczny. Tak wysoka popularność urlopów spędzanych w Polsce może być skutkiem ubocznym pandemii.

Niektórzy Polacy obawiają się wyjazdów zagranicznych. Przede wszystkim nie chcieliby sytuacji, w której utknęliby w obcym państwie z powodu koronawirusa. Aż 17% badanych wyjechałoby podczas urlopu do innego kraju, gdyby nie sytuacja pandemiczna.

Jeśli decydujemy się na urlop w Polsce, to przeważnie planujemy go sami. Tylko 22% ankietowanych zaznaczyło, że korzysta w tym celu z biur podróży. Widać, że coraz częściej chcemy stawiać na samodzielność. 11% respondentów stwierdziło, że choć wcześniej korzystali z pomocy pośredników, to jednak tym razem wolą zająć się wyjazdem sami.

Z badania dowiedzieliśmy się również, że 30% badanych zamierza przestrzegać dystansu społecznego. Takie osoby na miejsce wypoczynku zamierzają wybrać zaciszne miejsca, w których kontakt z innymi ludźmi będzie ograniczony. Ponadto 18% respondentów jeździło wcześniej na urlop w gronie znajomych, tym razem wybierają się jednak w ograniczonym składzie.

Wakacje z oszczędności, nie na kredyt

Polacy nie zamierzają się zadłużać z powodu urlopu. Czas pandemii sprawił, że wielu z nas oszczędzało pieniądze. Zamknięte sklepy, restauracje czy miejsca kultury doprowadziły do tego, że w naszych kieszeniach zostało więcej środków. To właśnie z oszczędności Polacy zamierzają pokryć wakacyjne wyjazdy.

Ile wydamy na wypoczynek? Przeważnie tyle samo co zawsze. Różnicę widać jedynie w przypadku grupy wiekowej poniżej 35. roku życia. Tutaj niektórzy deklarują, że wydadzą więcej niż w poprzednich latach, ponieważ chcą zregenerować się po pandemii. Najbardziej oszczędne będą osoby powyżej 45 roku życia, jednak i tutaj nie mówimy o wielkim oszczędzaniu.

Generalnie można dojść do wniosku, że wielu Polaków postanowiło skorzystać z możliwości wakacyjnego wyjazdu, tym bardziej, że trzecią falę pandemii mamy już za nami. Niektórzy wykorzystają również bony turystyczne, które im w dalszym ciągu przysługują. Znajdziemy także Polaków, którzy przyznają, że na wakacje nie potrzebują szczególnych środków, ponieważ urlop spędzą na działce lub odwiedzając rodzinę.

Zasadniczo są to bardzo dobre informacje dla polskiej turystyki. Jak widać wielu Polaków planuje gdzieś wyjechać. Co więcej, aż trzy czwarte z nas na odpoczynek uda się do jednej z polskich lokalizacji. Dzięki temu sporo gotówki trafi do przedsiębiorców, którzy w ostatnim czasie nie mogli normalnie prowadzić swojej działalności. Przypomnijmy, że maj to miesiąc, w którym rząd zdecydował się na odmrożenie gastronomii, dzięki czemu branża tym mocniej czeka na wakacje i napływających turystów.

Wakacje uratują branżę turystyczną?

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że na koniec marca tego roku przeterminowane zobowiązania wobec dostawców i banków oferujących noclegi wynoszą 1,06 mld zł, a organizatorów turystyki 103 mln zł. Zaległości mają także firmy świadczące usługi transportowe, wynajmu pojazdów czy noclegowe.

Eksperci podkreślają, że istotną rolę odegra proces szczepień. Coraz więcej Polaków nabywa odporność, dzięki czemu rząd może luzować restrykcje. W ten sposób branże mogą sprawniej wracać do normalnego trybu i generować dochód, co jest w tej chwili najważniejsze.

Wakacje zapowiadają się więc bardzo dobrze. W tym roku Polacy stawiają na swój własny kraj, co z pewnością ucieszy przedsiębiorców, którzy potrzebują klientów i ich pieniędzy.

Andrzej Dworzański

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój

Wspaniały sposób na jesienną chandrę...

Kiedy nadchodzi jesienny czas i dni stają się krótsze, pełne chmur, de...
Wakacje z biurem czy samodzielnie

Wakacje z biurem czy samodzielnie – co wybrać...

Każdy czeka na urlop z wytęsknieniem. Niestety szalejąca inflacja spra...

Wystawa Edwarda Dudy w hotelu Lenart...

Hotel Lenart w Wieliczce to nie tylko  miejsce, gdzie goście z rożnych...
Wieliczka Globtroter

Magia Wieliczki. Dziennikarze Globtrotera w k...

Wiosenną wyprawę  do Kopalni Wieliczka, którą zorganizowało Stowarzysz...